Ostatnio dodane:

Linki:

uhkc logo

 

peremyszl logo

 

wroclaw logo

 

seminar logo

 

logo dyven svit

 

kul

 

katechetyka

 

Bazylianie

Sarepta 2015 - czas podsumowań

Już od ponad 30 lat w okresie wakacji szkolnych młodzież greckokatolicka z całej Polski przyjeżdża na malowniczą Łemkowszczyznę, aby wziąć udział w turnusach rekolekcyjnych organizowanych przez Bractwo „Sarepta”. Liczba uczestników nie maleje, a w tym roku odbyło się aż 6 turnusów!

Gimnazjaliści

W tym roku sezon Sarepty rozpoczął się od turnusu dla gimnazjalistów w Komańczy prowadzonego przez o. Mikołaja Kosteckiego. W czasie turnusu młodzież miała okazję uczestniczyć w konferencjach prowadzonych przez opiekunów. Dotyczyły one między innymi nadchodzących Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W programie turystycznym znalazł się wyjazd nad Jezioro Solińskie i na Połoninę Wetlińską. Kilku uczestników zachwyconych atmosferą panującą na Sarepcie zdecydowało się wziąć udział w następnym turnusie gimnazjalnym. Prowadził go dobrze znany nie tylko Sareptianom o. Bogdan Kiszko z Mokrego. Turnusy Sarepty od lat cieszą się rosnącą popularnością wśród młodzieży gimnazjalnej. W tym roku zaistniała potrzeba zorganizowania dla nich trzeciego turnusu w ośrodku w Nowicy. Młodzież pod okiem o. Igora Hubacza poznawała między innymi znaczenie sakramentów i formę ich sprawowania w tradycji wschodniej. Nie mogło zabraknąć spacerów po górach, wycieczek i wspólnych zabaw. Łącznie w turnusach gimnazjalnych wzięły udział 103 osoby.

W tym roku nowością było zorganizowanie przez Bractwo Sarepta dojazdu na turnusy i powrotu wynajętym autobusem („Iliabusem”). Skorzystała z niego głównie młodzież gimnazjalna z okolic Elbląga i Olsztyna.

Sarepta dla uczniów szkół średnich i studentów

Odbywający się tradycyjnie po Łemkowskiej Watrze turnus dla uczniów szkół średnich i studentów poprowadzili o. Jan Pipka i o. Bogdan Sytczyk. Liczba uczestników znacznie przewyższyła wszelkie oczekiwania (razem z opiekunami nawet 70 osób!), a młodzież ledwie pomieściła się w ośrodku Sarepty. Na turnusie miało miejsce wiele inicjatyw promujących odkrywanie wschodniego dziedzictwa liturgicznego i kulturalnego. Uczestnicy brali udział w zajęciach z języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, sprawowali weczirnię i Boską Liturgię, poznawali historię Łemkowszczyzny. Bezprecedensowym wydarzeniem była piesza pielgrzymka na Górę Jawor. We wspomnienie św. Włodzimierza uczestników Sarepty odwiedził władyka Eugeniusz Popowicz i przekazał prezent w postaci czotek.

Sarepta rodzin

Turnus dla rodzin odbył się w Komańczy w pierwszej połowie sierpnia, a udział w nim wzięło 8 rodzin z Polski i Ukrainy pod przewodnictwem o. Jarosława Czuchty z Wysowy. Dla dzieci prowadzone były katechezy przez seminarzystów, a zabawy i śpiewy inicjowały animatorki z Ukrainy. Rodzice rozważali Pismo Święte, mieli okazję porozmawiać z ciekawymi gośćmi: o. Bogdanem Prachem – rektorem Ukraińskiego Katolickiego Uniwersystetu we Lwowie, o. Grzegorzem Stołycią, o. Jarosławem Lazorykiem z Kanady. Dorośli uczestnicy każdego wieczoru przygotowywali dla dzieci przedstawienia tradycyjnych ukraińskich bajek ludowych. Dużo radości zarówno małym jak i dużym dostarczały kąpiele w górskich rzeczkach i spacery na lody kulkowe (jedyne w Komańczy).

Sarepta z ikoną

Od kilku lat podczas wakacyjnych turnusów organizowane są warsztaty ikonopisania. W tym roku były prowadzone przez Oksanę i Andrija Wynnyczok ze Lwowa i o. Jana Pipkę. Owocem pracy uczestników warsztatów były liczne ikony przedstawiające między innymi motyw Deesis (Chrystus w otoczeniu Maryi i Jana Chrzciciela). W 2-tygodniowym turnusie w drugiej połowie sierpnia wzięło udział ponad 25 osób z całej Polski.

Sezon wakacyjny w ośrodkach Sarepty kończą Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów odbywające się w Nowicy połowie września, a organizowane wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nowicy oraz Katedrą Sztuki Sakralnej Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W tym roku spotkania odbyły się po raz siódmy, a tematem wiodącym dla twórców sztuki sakralnej były ewangeliczne przypowieści. Artyści spotykający się w ośrodku Sarepty od lat tworzą interesujące ikony oraz obrazy inspirowane ikonami, które można oglądać na wystawach w Krynicy-Zdroju, Lwowie (październik), Łucku (listopad) i Warszawie (grudzień).

Pomoc braciom z Ukrainy

W tym roku Bractwo Sarepta wraz z Inicjatywą „Bohaterom Majdanu” z Warszawy, przy wsparciu finansowym Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego oraz wielu instytucji i osób prywatnych zorganizowało wypoczynek dla dzieci z okolic Winnicy dotkniętych wojną na wschodzie Ukrainy. Goście przebywali w Komańczy od 24 sierpnia do 4 września. Uczestniczyli w ciekawych zajęciach, poznawali Bieszczady i doświadczyli niezmiernie gościnnego przyjęcia przez mieszkańców Komańczy. Dzięki temu dzieci mogły choć na chwilę zapomnieć o traumatycznych wydarzeniach, rozgrywających się obecnie w strefie ATO, których ofiarami są niejednokrotnie ich bliscy.

SAREPTA 2015 – w liczbach*

2 – ośrodki Sarepty, w których odbywały się turnusy

6 – liczba turnusów wakacyjnych Sarepty

7 – liczba księży zaangażowanych w prowadzenie turnusów

25 – liczba opiekunów-animatorów zaangażowanych w służbę młodzieży (łącznie z seminarzystami)

243 – łączna liczba uczestników

3009 – łączna liczba osobodni (noclegów) podczas turnusów

6493 – łączna liczba kilometrów, którą pokonał autobus („Iliabus”), dowożący młodzież na Sareptę z Warmii i Mazur

*Statystyki nie uwzględniają Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów oraz turnusu dla dzieci z Ukrainy

Moim zdaniem – Michał Prytuła

Uczestnictwo w obozach Sarepty zarówno w roli opiekuna jak i uczestnika uważam za najowocniej spędzony czas moich wakacji. Myślę, że każdy z nas powinien mieć świadomość, że dla grekokatolików żyjących w diasporze, Sarepta jest jedną najlepszych okazji nie tylko do poznania znajomych z różnych stron Polski, ale także do poznania dziedzictwa wschodniej duchowości i tradycji liturgicznej. Nie zapominajmy też o tym, że niezaprzeczalnym walorem Sarepty jest to, że odbywa się ona na ziemiach skąd wysiedlono naszych przodków. Z tego względu turnusy Sarepty nie są zwykłą formą wypoczynku w urokliwym Beskidzie Niskim. Mimo, że wielu uczestników nie ma łemkowskich korzeni, ale na czas Sarepty Łemkowszczyzna staje się symbolem naszych „ridnych zemel”. To na pewno bardzo pozytywne zjawisko zwłaszcza w warunkach rozproszenia naszej diaspory w Polsce.

Opis fotografii:

01 – z biskupem Eugeniuszem w czasie modlitwy po posiłku (1 turnus gimnazjalny w Komańczy)

02 – Sarepta - czas na dobry film (2 turnus gimnazjalny w Komańczy)

03 – Sarepta – czas na modlitwę (2 turnus gimnazjalny w Komańczy)

04 – Przed cerkwią w Przysłupiu (3 turnus gimnazjalny w Nowicy)

06 - piesza pielgrzymka na Świętą Górę Jawor

07 – Sarepta z lotu ptaka

08 – Golasy w natarciu, ale koszulki się bronią, czyli sport na Sarepcie

09 – Siatkówka – najczęściej uprawiany sport na Sarepcie

10 – Do tańca… Warsztaty w sarepskiej stodole

10_02 – i do różańca! Sareptiański chór w Nowicy (turnus dla szkół średnich)

11 – Odyn welykyj palec, dwa welyki palci… – wizyta zaprzyjaźnionych Płastunów na Sarepcie rodzin

12 – Na Połoninie Wetlińskiej wszystko smakuje inaczej (Sarepta rodzin)

13_01 – Podczas Sarepty z ikoną powstała imponująca ikona Deesis

13_02 – uczestnicy VII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy z bp Janem (Martyniakiem)

14 – Dzieci z Ukrainy uczą się łemkowskich pieśni

15 – Goście z Winnicy mogli zobaczyć piękno Biesczadów z Połoniny Wetlińskiej

16 – Uczestnicy turnusu z Ukrainy wzięli udział w lekcji języka ukraińskiego w komanieckiej szkole

Сарепта. Поділися!

14 PodzielSie Obrazek UKR

Sarepta logo